Cuketa GOLDLINE F1/ GOLDENA 1,5g (4H)

Agrosel | Plodová zelenina | Kód: 712038

Cuketa GOLDLINE F1/ GOLDENA 1,5g

Dostupnosť
Skladom
1,90 €
1,58 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Cuketa GOLDLINE F1/ GOLDENA 1,5g

GOLDLINE F1 - hybridná cuketa s netradične zlatožlto sfarbenými plodmi. Chuťovo vynikajúce, sladkasté, kompaktné, s vyšším obsahom beta karoténu. Mladé listy pri nízkych teplotách majú výraznú žltú kresbu, ktorá je odrodovým znakom a neprejaví sa na znížení výnosu. Listy v neskoršom štádiu sú tmavozelené.

Vegetačná doba do prvého zberu je 60 - 65 dní. 

Cuketa je z 90% tvorená vodou. Využiť ju môžete pri detoxikácii organizmu, pretože očisťuje telo od toxínov. Obsahuje provitamín A, karotény, horčík, vápnik, železo, fosfor, draslík, vlákninu a vitamíny A, B a C. Keďže obsahuje obrovské množstvo vody, je vhodná na redukciu hmotnosti. Priaznivo tiež pôsobí proti stresu, pri cukrovke, reumatizme, dne, posilňuje srdce, priaznivo ovplyvňuje trávenie, odvodňuje aj odkysľuje.

Labužníci už vedia, že najlepšie sú cuketky menšie. Sú totiž krehké, lahodné, hodí sa na gril, do šalátov aj do cestovín. Cukety je možné tiež jednoducho zamraziť, zavariť alebo spracovať do pesta.

TIP: Keď do šupky cukety zaryjete necht, spoznáte ľahko, na čo sa hodí. Ak je ako maslo, môžete ju piecť, apod. Ak je tuhá a pod nechtom „škrípe“, je vhodnejšia na vyprážanie, do buchty alebo na prípravu kaše.

Cukety, ktoré nestihnete spracovať je možné pohodlne a bezpečne uskladniť aj na niekoľko mesiacov. K záveru vegetácie, keď už zberáme zo záhrady do pivnice a chceme si uložiť aj cukety, je potrebné nechať plody na materskej rastline poriadne vyzrieť, aby ich šupka stmavla a stvrdla. Také plody zvonia, keď na ne poklepete. A v pivnici vydrží až do decembra, v dobrej pivnici aj do februára. Stopka sa zoschne, ale cuketa vydrží zdravá. Len nezabudnite pivnicu počas jesene aj v teplejších zimných dňoch, kedy nemrzne, poriadne vetrať.

Tekvica Cuketa / Cucurbita pepo L.

Tekviciam sa najlepšie darí na stredne ťažkých, humóznych pôdach, dostatočne zásobených živinami. Podľa možnosti ich zaraďujeme do prvej trate. Vyžadujú slnečné polohy chránené pred silnými vetrami. 

Vhodná predplodina je hrach, cibuľa, pór, fazuľa, repa, hlúboviny a cukrovka. Naopak nevhodné je pestovať cukety po zemiakoch, uhorkách a paradajkách.

Semená cukiet rovnako ako tekvíc môžete zasiať priamo na záhon alebo si ich predpestovať. Pri predpestovaní sadiva môžete semená vysádzať už od polovice apríla do sadbovača alebo kvetináča s kvalitným výsevným substrátom . Semená majú pomerne krátku dobu klíčivosti, za zhruba 10 dní by mali rastlinky preraziť na povrch substrátu. Rastliny rýchlo rastú a potrebujú dostatok rozptýleného svetla, vlahy a konštantnú teplotu. Po troch týždňoch rastlinky môžete presadiť do väčších kvetináčov . Presadiť sadeničky priamo na záhon odporúčame až od polovice mája, kedy už nehrozia prízemné mrazíky, ktoré by rastliny mohli poškodiť. Taktiež priamy výsev nechajte až na začiatok mája, tak aby rastlinky nevyrašili pred zmrznutými mužmi. 

Cukety rovnako ako tekvica neznáša mráz, s výsevom ani s výsadbou predpestovaných sadeníc sa preto neponáhľajte. Počkajte až sa pôda prehreje, tekvica potom porastie rýchlejšie a bude silnejšia a často sa potom môže stať, že predbehne v raste aj vývoji sadeničky, ktoré ste si predpestovali doma. Cukety najlepšie prospievajú zasadené na stredne ťažkých, humóznych pôdach, dostatočne zásobených živinami. Cukety môžete vysadiť na záhon alebo ešte lepšie na kompost, odporúča sa spôn 120 - 150 x 80 cm. A keď prekryjete výsadbové miesto netkanou bielou textíliou , zaistíte semienku lepšiu mikroklímu a ochranu vyrastenej sadeničke proti vonkajším vplyvom.

Cukety vyžadujú počas leta zvýšený prísun vody aj živín. Len tak môžu zakladať ďalšie a ďalšie kvety a poskytovať tak dlhodobý zber plodov. Za suchého počasia odparujú cukety značné množstvo vody, musíte ich teda pravidelne a výdatne zalievať najlepšie odstátou vodou a to priamo ku koreňom, tak aby ste zbytočne nepokropili listy a predišli tak tvorbe plesní. 

Cukety sú náročné na živiny a to hlavne na dusík. Je teda vhodné každé dva až tri týždne ich prihnojiť. V čase kvitnutia a dozrievania plodov taktiež veľmi ocení dodaný draslík, ktorý zároveň zvyšuje odolnosť rastlín proti škodcom a chorobám. Použiť môžete napríklad organické hnojivá, vhodný je granulovaný kravský hnoj alebo Organo-minerálne hnojivo pre uhorky, cukety a iné tekvice , ktorý môžete pridať plytkým zapravením do pôdy k jednotlivým rastlinám. Hodí sa samozrejme aj kompost. Pokiaľ preferujete kvapalné hnojivá, doprajte cuketám hnojivú zálievku NATURA Prírodným hnojivom pre plodovú zeleninu . Vyvarujte sa však príliš veľkých dávok hnojiva, pretože prehnojené rastliny vytvárajú viac samčích ako samičích kvetov. 

TIP: Ak máte králiky alebo máte možnosť požiadať suseda, skúste ho požiadať o trochu králičieho hnoja, ten je pre cukety vôbec najlepší. Ideálne je zapracovať ho do zeminy ešte pred výsadbou, ale môžete ním prihnojovať aj počas rastu.

Z najčastejších chorôb sa na cuketách vyskytujú hubové choroby ako múčnatka. Múčnatka - na listoch sa vytvára biely alebo šedý práškový povlak. Vyzerá ako múčny posyp. Účinnou prevenciou je pravidelná zálievka a stále mierne vlhká pôda. Pri prvých náznakoch napadnutia odstráňte poškodené listy a rastlinu ošetrite prípravkom  AGRO Múčnatky zeleniny a okrasných rastlín STOP  alebo  AGRO Choroby paradajok a uhoriek STOP 

Závažná choroba ktorá môže cukety postihnúť je vírusová mozaika. Prejavuje sa žltými škvrnami, skrútenými listami a zakrpateným rastom. Účinná pomoc proti nej nie je a nezostáva než napadnuté rastliny zlikvidovať. Vírus roznášajú vošky. Proti týmto savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! Mladé rastliny je tiež nutné chrániť pred slimákmi , každú sadenicu teda môžete zamulčovať slamou, pilinami alebo usušenou trávou, ktorá slimákom skomplikuje cestu k rastline.

Keďže plody dozrievajú na rastlinách súbežne so zakladaním nových kvetov, mali by ste zrelé cukety pravidelne žať. Cuketu jednoducho od rastliny odrežte ostrým nožom . Na plode ponechajte niekoľko centimetrov dlhú stopku, dlhšie potom vydrží. Pravidelným zberom si zaistíte stálu násadu plodov až do jesene.

Cukety sú výborné surové aj tepelne upravené. Na bežné kuchynské použitie zberajte plody menšie. Pokiaľ chcete cukety konzervovať alebo plánujete objemnejšie varenie, nechajte plody narásť väčšie. Ale tu pozor, akonáhle necháte plody viac rásť, bude rastlina potláčať plody mladšie. Svoju silu bude dávať len do tých väčších a sústrediť sa na tvorbu semienok. Akonáhle väčšie plody zožnete, bude rastlina opäť tvoriť nové plody.

Neorganizujte so susedmi súťaž o najväčšiu cuketu. Labužníci vedia, že najlepšie sú cuketky menšie. Sú totiž krehké, lahodné, hodí sa na gril, do šalátov aj cestovín.

Parametre

VýrobcaSEMO
Cenová skupina4
Množstvo1,5g
Výsev03/04/05
Miesto výsevuvo vykurovaných priestoroch (skleník, byt) / záhon
Miesto pestovaniazáhon
Úroda07 / 08 / 09
Značka Agrosel

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Boli ústretoví. Tovar je krásny.

Overený zákazník,

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť.

Overený zákazník,

?

Overený zákazník,