Paprika ORENY F1 15s (K)

Plodová zelenina | Kód: 705221

Paprika ORENY F1 15s

Dostupnosť
Skladom
3,55 €
2,96 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Paprika ORENY F1 15s

    

Paprika ročnej Oreny F1 - poloraný až poloneskorý hybrid stredného až nižšieho vzrastu určený na pestovanie v skleníkoch a folníkoch. Plody sú väčšie hrubostenné kvádre, v technickej zrelosti tmavo zelené, v botanickej sýto oranžovej, šťavnatej, veľmi príjemnej chuti. Odroda je rezistentná voči TMV.

Plody obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Sú určené na priamy konzum aj konzervovanie v botanickej zrelosti. Dostatočne vyvinuté a vyzreté plody môžeme žať aj v technickej zrelosti.

Všetky druhy papriky obsahujú vitamíny A, C a K, pričom najbohatšou na vitamíny je paprika červená. Rovnako sú významným zdrojom minerálov, ako je napríklad draslík, horčík, fosfor a vápnik. Červené papriky sú dôležitým zdrojom Vitamínu A (karotén) a C. Oba vitamíny chránia pleť pred predčasným starnutím a vzniku vrások. Ako jediná obsahuje rutín, látku chrániacu cievy pred kôrnatením. Žltá paprika je vďaka vysokému obsahu vitamínu E a antioxidantov zeaxantín a luteín významnou ochranou očí pred rizikom vzniku šedého zákalu. Zelená paprika obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá najmä pre tehotné ženy a vývoj plodu. Zároveň podporujú krvotvorbu, a hoci sa to nemusí zdať, zelené papriky podporujú aj dobrú náladu.

Capsicum annuum L. / Paprika ročná

Paprika je pestovateľsky vysoko náročná plodina vhodná do poľných podmienok najteplejších oblastí južného Slovenska a južnej Moravy. V ostatných oblastiach je vhodnejšie pestovanie v krytých alebo chránených priestoroch. Najvhodnejšie sú záhrevné, humózne a dostatočne vododržné pôdy.

Semená paprík majú dlhú vegetačnú dobu, je preto vhodné pri predpestovaní sadiva výsev vykonávať už vo februári. Klíčiace rastliny potrebujú konštantnú teplotu 22 ° C a svetlo. Môžete si pomôcť mini plastovým parníkom s horným vekom a ventilačnými otvormi. V štádiu dvoch pravých lístkov rastliny prepikýrujeme. Do skleníka vysádzame papriky od druhej polovice apríla, podľa aktuálnych klimatických podmienok. Na záhon vysádzame papriky až v druhej polovici mája, kedy im už nehrozia prízemné mrazíky. Sadenice týždeň pred výsadbou von otužujte.

Papriky podľa odrody je možné pestovať na vonkajších záhonoch, vo fóliovníkoch alebo v skleníku. Papriky sa vysádzajú v rozostupoch okolo 40 – 60 cm, podľa vzrastu odrody. Do každej jamky pridajte lopatku kompostu, a napoly zasypanú sadenicu dôkladne prelejte. Až potom navŕšte zvyšok zeminy. Nezabudnite na oporu. Papriky, s výnimkou kríkovitých malých odrôd, ju potrebujú. Plody sú ťažké a rastliny by sa pod ich ťarchou mohli zlomiť. Vyviazanie k opore tiež drží plody vyššie nad zemou, čo je účinnou prevenciou hniloby i ožierania slimáky . Rovnako tak listy vytvoria vzdušnejšiu štruktúru a rastliny budú menej náchylné k hubovým ochoreniam .

Veľmi dôležitá je závlaha. Papriky treba pravidelne zalievať tak, aby bol substrát stále mierne vlhký, nie premokrený. Zvlášť keď sa tvoria plody, potrebuje rastlina naozaj dostatok vlahy, aby boli veľké a šťavnaté a nezasychali im špičky. Papriky v skleníku či pestované v nádobách je najlepšie zalievať denne. Rastliny odporúčame zalievať ráno alebo na večer, a to priamo ku koreňom.

Aby papriky boli stále vitálne, odolnejšie voči stresom a mali maximálne možnú násadu kvetov nezabúdajte na pravidelnú výživu. Striedajte hnojivú zálievku Kristalonu  Zdravá paradajka a paprika s aplikáciou Vitality Komplexu Paradajka a paprika . Hnojivo obsahuje jedinečné zložky, ktoré každá rastlina potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj. Pokiaľ preferujete granulované hnojivá, odporúčame Vám Organo-minerálne hnojivo na paradajky a papriky . Hniloba koncov paprík je porucha vo výžive rastliny - nedostatok vápnika. Postihuje plody a tie sú potom zdeformované na špičke plodu. Pokiaľ sa porucha objaví, rastliny ošetrite prípravkami pre výživu s vápnikom, ako je napr. AGRO Ledek Vápenatý .

Z najčastejších chorôb sa na paprikách vyskytujú hubové choroby. Múčnatka - na listoch sa vytvára biely alebo šedý práškový povlak. Vyzerá ako múčny posyp. Choroba neskôr môže napadnúť kvety aj stonku a plody. Rastliny ošetrujte prípravkami AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP  AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP RTD 0,5 L alebo proti Plesni  AGRO Pleseň STOP RTD 0,5 l

Proti savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! 

Plody paprík môžete zbierať v tzv. technologickej zrelosti - zelenej, botanicky nedozretej alebo v zrelosti botanickej, kedy zbierame plne vyfarbené plody podľa odrody červenej, žltej alebo oranžovej farby.

 

Parametre

VýrobcaSEMO
Cenová skupina6
Množstvo15 semien
Výsev01/02/03
Miesto výsevuvo vykurovaných priestoroch (skleník, byt)
Miesto pestovaniaparenisko / skleník
Úroda06/07/08/09/10

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Boli ústretoví. Tovar je krásny.

Overený zákazník,

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť.

Overený zákazník,

?

Overený zákazník,