Paprika OSTRY F1 15s (K)

Plodová zelenina | Kód: 705222

Paprika OSTRY F1 15s (K)

Dostupnosť
Skladom
3,55 €
2,96 € bez DPH
Merná jednotka: ks (ks)

Paprika OSTRY F1 15s  (K)

    

Paprika Ostry F1 - nepatrne pálivá - SHU 500 - 800. Poloraný hybrid vhodný na rýchlenie i poľné pestovanie, chuť mierne pálivá, capsaicín sa nachádza len v semenách a placente, má univerzálne využitie.

Postavenie vetiev polovzpriamené, stonka po prvej vetvení stredne dlhá. Plod stredne dlhý až dlhý, stredne široký až široký, na pozdĺžnom reze trojuholníkovitého tvaru, stopková jamka stredne hlboká, apikálny koniec špicatý, povrch slabo zvrásnený, medzikomorové brázdy stredne hlboké, lesk silný, farba pred červená, oplodí stredne silné, placenta malá až stredne veľká, obsahuje kapsaicín. 

Má obdobné vlastnosti ako SLÁVY vrátane farby plodov s univerzálnym využitím v technickej i botanickej zrelosti.

Všetky druhy papriky obsahujú vitamíny A, C a K, pričom najbohatšou na vitamíny je paprika červená. Rovnako sú významným zdrojom minerálov, ako je napríklad draslík, horčík, fosfor a vápnik. Červené papriky sú dôležitým zdrojom Vitamínu A (karotén) a C. Oba vitamíny chránia pleť pred predčasným starnutím a vzniku vrások. Ako jediná obsahuje rutín, látku chrániacu cievy pred kôrnatením. Žltá paprika je vďaka vysokému obsahu vitamínu E a antioxidantov zeaxantín a luteín významnou ochranou očí pred rizikom vzniku šedého zákalu. Zelená paprika obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá najmä pre tehotné ženy a vývoj plodu. Zároveň podporujú krvotvorbu, a hoci sa to nemusí zdať, zelené papriky podporujú aj dobrú náladu.

Pálivé papriky - čili papričky získavajú svoju pikantnosť vďaka prítomnosti zlúčeniny zvanej kapsaicín - a čím viac kapsaicínu v paprike, tým je pálivejšia. Predpokladá sa, že pálivé papriky zvyšujú funkciu metabolizmu práve vďaka prítomnosti kapsaicínu. Kapsaicín je dobre známy v prírodnom liečiteľstve, ale aj v medicíne. Bežne sa používa na podpornú liečbu proti bolesti a tiež ako účinný stimulant srdcovej činnosti. Pozitívne pôsobí aj na štítnu žľazu. V pálivých paprikách sú tiež obsiahnuté antioxidanty a majú antibakteriálne účinky, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť črevnú flóru.

Capsicum annuum L. / Paprika ročná

Chilli papričky sú pomerne nenáročnými rastlinami, môžete ich pestovať na záhrade aj v kvetináči na balkóne, terase ale aj doma za oknom.

Semená chilli papričiek majú dlhú vegetačnú dobu, doba klíčivosti môže byť potrebné až tri týždne. Klíčiace rastliny potrebujú konštantnú teplotu a svetlo. U čili papričiek je ako univerzálna teplota uvádzané 29 °C. Môžete si pomôcť mini plastovým parníkom s horným vekom a ventilačnými otvormi. Akonáhle na rastlinke vyrazia maternicové lístky je pre chilli papričky zásadné, aby deň bol už dostatočne dlhý. Môžete im teda spočiatku ešte svietiť. V štádiu dvoch pravých lístkov rastliny prepikýrujeme do kvetináčikov 10 x 10 cm. Následne budete môcť vypestovanú sadeničku vysadiť na miesto pestovania. Nezabúdajte však, že chilli pochádza z subtropických a tropických oblastí, takže neznesie mrazy. Von preto čili vysádzajte až po zmrznutých mužoch nie skôr ako v polovici mája. Sadenice týždeň pred výsadbou von otužujte.

Chilli papričky je možné pestovať na chránených vonkajších záhonoch, vo fóliovníkoch alebo v skleníku. Rovnako tak dobre Vám porastú aj v kvetináči umiestnené na balkóne alebo terase, ale aj na parapete za oknom. Pôda by nemala byť premokrená a ťažká. Chilli papričky skôr potrebujú vzdušnejšiu pôdu. Pri výsadbe pridajte do každej jamky lopatku kompostu, a napoly zasypanú sadenicu dôkladne prelejte. Až potom navŕšte zvyšok zeminy. Miesto vyberte slnečné a chránené pred výkyvmi počasia - (zástena, fóliovník, skleník...).

Rastliny odporúčame zalievať ráno alebo na večer, a to priamo ku koreňom. Pokiaľ je to možné zalievajte chilli papričky vždy odstátou a nie príliš studenou vodou, tá totiž spôsobuje paprikám teplotný šok a zabraňuje im v prijatí vody. Chilli papriky zle znáša trvalo mokrú pôdu, oveľa lepšie znesú občasné ľahké vyschnutie ako prelievanie. Riaďme sa preto pravidlom "chilli nie je ryža".

Aby papričky boli stále vitálne, odolnejšie voči stresom a mali maximálne možnú násadu kvetov nezabúdajte na pravidelnú výživu. Pre chilli papričky Vám odporúčame použiť prírodné hnojivá ako je Guáno alebo  Vitality Komplex Paradajka a paprika  s vermikompostom, čo je dážďoviek trus ktorý je považovaný za najlepšie hnojivo. Hnojivo obsahuje jedinečné zložky, ktoré každá rastlina potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj.

Z najčastejších chorôb sa na paprikách vyskytujú hubové choroby. Rastliny ošetrujte prípravkom NATURA Bylinková zmes na plesne .

 

Proti savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! 

Plody Chilli papričky zrejú pomerne dlho, môže im to trvať až tri mesiace. 

 

Parametre

VýrobcaSEMO
Cenová skupina6
Množstvo15 semien
Výsev01/02/03
Miesto výsevuvo vykurovaných priestoroch (skleník, byt)
Miesto pestovaniaparenisko / skleník / záhon
Úroda07 / 08 / 09 / 10

Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.

Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.


Súvisiace produkty

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Boli ústretoví. Tovar je krásny.

Overený zákazník,

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť.

Overený zákazník,

?

Overený zákazník,