Paprika RADMILA F1 15s (K)
Paprika ročná Radmila F1 - jedná sa o pravú kapiu stredného vzrastu s plochejším plodom vhodnú na pestovanie na poli aj v skleníku. Radmila je vhodná na zber v zelenej zrelosti, hlavná je ale zber plne vyzretých červených plodov.
Plody zberáme na priamy konzum aj na steriláciu, pri sterilizácii nemäknú. Plochý plod je veľmi vhodný na tepelnú úpravu – vyprážanie alebo grilovanie celých plodov.
Všetky druhy papriky obsahujú vitamíny A, C a K, pričom najbohatšou na vitamíny je paprika červená. Rovnako sú významným zdrojom minerálov, ako je napríklad draslík, horčík, fosfor a vápnik. Červené papriky sú dôležitým zdrojom Vitamínu A (karotén) a C. Oba vitamíny chránia pleť pred predčasným starnutím a vzniku vrások. Ako jediná obsahuje rutín, látku chrániacu cievy pred kôrnatením. Žltá paprika je vďaka vysokému obsahu vitamínu E a antioxidantov zeaxantín a luteín významnou ochranou očí pred rizikom vzniku šedého zákalu. Zelená paprika obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá najmä pre tehotné ženy a vývoj plodu. Zároveň podporujú krvotvorbu, a hoci sa to nemusí zdať, zelené papriky podporujú aj dobrú náladu.
Capsicum annuum L. / Paprika ročná
Paprika je pestovateľsky vysoko náročná plodina vhodná do poľných podmienok najteplejších oblastí južného Slovenska a južnej Moravy. V ostatných oblastiach je vhodnejšie pestovanie v krytých alebo chránených priestoroch. Najvhodnejšie sú záhrevné, humózne a dostatočne vododržné pôdy.
Semená paprík majú dlhú vegetačnú dobu, je preto vhodné pri predpestovaní sadiva výsev vykonávať už vo februári. Klíčiace rastliny potrebujú konštantnú teplotu 22 ° C a svetlo. Môžete si pomôcť mini plastovým parníkom s horným vekom a ventilačnými otvormi. V štádiu dvoch pravých lístkov rastliny prepikýrujeme. Do skleníka vysádzame papriky od druhej polovice apríla, podľa aktuálnych klimatických podmienok. Na záhon vysádzame papriky až v druhej polovici mája, kedy im už nehrozia prízemné mrazíky. Sadenice týždeň pred výsadbou von otužujte.
Papriky podľa odrody je možné pestovať na vonkajších záhonoch, vo fóliovníkoch alebo v skleníku. Papriky sa vysádzajú v rozostupoch okolo 40 – 60 cm, podľa vzrastu odrody. Do každej jamky pridajte lopatku kompostu, a napoly zasypanú sadenicu dôkladne prelejte. Až potom navŕšte zvyšok zeminy. Nezabudnite na oporu. Papriky, s výnimkou kríkovitých malých odrôd, ju potrebujú. Plody sú ťažké a rastliny by sa pod ich ťarchou mohli zlomiť. Vyviazanie k opore tiež drží plody vyššie nad zemou, čo je účinnou prevenciou hniloby i ožierania slimáky . Rovnako tak listy vytvoria vzdušnejšiu štruktúru a rastliny budú menej náchylné k hubovým ochoreniam .
Veľmi dôležitá je závlaha. Papriky treba pravidelne zalievať tak, aby bol substrát stále mierne vlhký, nie premokrený. Zvlášť keď sa tvoria plody, potrebuje rastlina naozaj dostatok vlahy, aby boli veľké a šťavnaté a nezasychali im špičky. Papriky v skleníku či pestované v nádobách je najlepšie zalievať denne. Rastliny odporúčame zalievať ráno alebo na večer, a to priamo ku koreňom.
Aby papriky boli stále vitálne, odolnejšie voči stresom a mali maximálne možnú násadu kvetov nezabúdajte na pravidelnú výživu. Striedajte hnojivú zálievku Kristalonu Zdravá paradajka a paprika s aplikáciou Vitality Komplexu Paradajka a paprika . Hnojivo obsahuje jedinečné zložky, ktoré každá rastlina potrebuje pre svoj zdravý rast a vývoj. Pokiaľ preferujete granulované hnojivá, odporúčame Vám Organo-minerálne hnojivo na paradajky a papriky . Hniloba koncov paprík je porucha vo výžive rastliny - nedostatok vápnika. Postihuje plody a tie sú potom zdeformované na špičke plodu. Pokiaľ sa porucha objaví, rastliny ošetrite prípravkami pre výživu s vápnikom, ako je napr. AGRO Ledek Vápenatý .
Z najčastejších chorôb sa na paprikách vyskytujú hubové choroby. Múčnatka - na listoch sa vytvára biely alebo šedý práškový povlak. Vyzerá ako múčny posyp. Choroba neskôr môže napadnúť kvety aj stonku a plody. Rastliny ošetrujte prípravkami AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP , AGRO Múčnatka zeleniny a okrasných rastlín STOP RTD 0,5 L alebo proti Plesni AGRO Pleseň STOP RTD 0,5 l
Proti savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú!
Plody paprík môžete zbierať v tzv. technologickej zrelosti - zelenej, botanicky nedozretej alebo v zrelosti botanickej, kedy zbierame plne vyfarbené plody podľa odrody červenej, žltej alebo oranžovej farby.
Výrobca | SEMO |
---|---|
Cenová skupina | 6 |
Množstvo | 15 semien |
Výsev | 02 / 03 |
Miesto výsevu | vo vykurovaných priestoroch (skleník, byt) |
Miesto pestovania | parenisko / skleník |
Úroda | 07 / 08 / 09 / 10 |
Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.
Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.
Veľmi som spokojná s nákupom.
Všetko o.k.
super komunikacia, rychle dodanie