Rozdelenie vrtákov

Ako vybrať vhodný vrták 


Pri vŕtaní sa užívatelia často sťažujú na „tupý“ vrták alebo „slabú“ vŕtačku. Vo väčšine prípadov, je kameňom úrazu práve užívateľ, nakoľko zvolil nesprávny vrták pre daný materiál. Výber správneho vrtáku je do istej miery vedou. V tomto článku sa Vám pokúsime aspoň okrajovo priblížiť problematiku výberu správneho vrtáku s ohľadom na materiál a spôsob použitia.

Upínanie vrtákov

Prvým údajom ktorý by sme mali sledovať, je upínanie stroja – vŕtačky,  ktorú sa chystáme použiť. Vo všeobecnosti sa najčastejšie používa:
- Kľúčové alebo rýchloupínacie skľučovadlo - Väčšina elektrických, akumulátorových a stojanových vŕtačiek používa práve jedno z týchto dvoch skľučovadiel. Umožňujú upínanie vrtákov s valcovou stopkou  a šesťhranom 1/4 " 
- Šesťhran 1/4" - Týmto upínaním sú vybavené najmä rázové uťahováky. Oproti skľučovadlám umožňuje rýchlejšiu výmenu nástroja, no vyžaduje používanie vrtákov výhradne s upínaním 1/4 " 
- SDS-PLUS - Upínanie využívané najmä pri ťažších príklepových vŕtačkách, kombinovaných kladivách a podobne. Umožňuje beznástrojovú výmenu vrtáku.   
- SDS-MAX – Obdobný systém ako SDS-plus s hrubšou stopkou a 3. drážkou, ktorá umožňuje prenos väčšieho krútiaceho momentu. Využíva sa pri ťažkých vŕtacích a sekacích kladivách. Často sa nesprávne zamieňa s SDS-HEX. 

 

Vrtáky do dreva

Väčšinou sú vybavené valcovou stopkou alebo šesťhranom 1/4 " a okrem vŕtania do masívneho dreva sa používajú aj na vŕtanie do rôznych veľkooplošných materiálov na báze dreva (OSB, DTD, MDF, preglejka etc.). Do tejto skupiny radíme okrem bežných vrtákov aj špirálové vrtáky do dreva, vrtáky do dreva so záhlbníkom, ploché vrtáky a sukovníky.
- Bežné vrtáky do dreva so strediacim hrotom pre vŕtanie otvorov do drevených materiálov. Strediaci hrot zabezpečuje presné vedenie vrtáku materiálom. 
- Špirálové vrtáky do dreva so strediacim hrotom zabezpečujú lepší odvod uberaného materiálu a umožňujú vŕtanie do väčších hĺbok. Sú určené najmä pre masív. 
- Vrtáky so záhlbníkom umožňujú súčasne pri vŕtaní otvoru vytvoriť aj kónický otvor pre zapustenie hlavy skrutky. 
- Ploché vrtáky do dreva umožňujú vŕtanie väčších priemerov za krátky čas. Sú vyrábané v rôznych dĺžkach takže nelimitujú pracovnú hĺbku. Nevýhodou je náchylnosť na opotrebenie a poškodenie. 
- Sukovníky slúžia najmä na vŕtanie otvorov väčších priemerov, pričom sú značne limitované svojou dĺžkou. 
- Vykružovacie píly do dreva 

 

Vrtáky do kovu

Vŕtanie do kovu je v porovnaní s vŕtaním do dreva o niečo zložitejšie. Okrem správneho vrtáku potrebujeme aj vhodne nastavené otáčky a v prípade potreby používať aj rôzne chladivá a mazivá.
- Základný vrták do kovu – vyrába sa v rôznych veľkostiach, dĺžkach,  priemeroch a vyhotoveniach. O kvalite a účinnosti rozhoduje použitý nosný materiál (najčastejšie HSS – teda rýchlorezná oceľ) a povrchová úprava, ktorá vylepšuje niektoré vlastnosti vrtáku. Často sa stretnete s titánovým povlakom (žlté/zlaté vrtáky) alebo vrstvou chrómu (strieborné). 
- Stupňovitý vrták do plechu súži na vŕtanie presných otvorov do plechu s hrúbkou do 5 mm. Priemer otvoru je označený priamo na vrtáku. 

 

Vrtáky do pórobetónu, tehly, kamenňa a betónu

Pre vŕtanie do týchto materiálov sa používajú primárne vrtáky pre vŕtanie s príklepom (označené červenou farbou) alebo bez neho (označené žltou farbou). Väčšinou sú vybavené doštičkami zo spekaných karbidov – britmi. Podľa ich počtu ich delíme na dvojbritové a štvorbritové. V tejto súvislosti sa často stretávame s mýtom, podľa ktoréoho sú štvorbritové vrtáky určené pre vŕtanie do železobetónu a dvojbritové pre vŕtanie do betónu bez armatúry. V  skutočnosti však počet britov tento fakt novplyvňuje. Vŕtanie do armovaného betónu je teda možné aj s dvojbritovým vrtákom. 

Vrtáky do skla

Vrtáky do skla a keramiky sú vybavené špeciálnym tvrdokovovým plátkom z karbidu wolfrámu, určeným pre vŕtanie do skla, obkladov a keramiky. Pri vŕtaní je vhodné pracovať s nižšími otáčkami a vrták chladiť napríklad vodou, ideálne petrolejom.
 

Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Rýchle dodanie tovaru, spokojnosť.

Overený zákazník,

?

Overený zákazník,

Rýchle doručenie tovaru, prijateľná cena

Overený zákazník,