Tekvica okr. "Z BRADAVIC" 1g
Okrasná tekvica "Z bradavíc" vo výberovej zmesi rôznych tvarov, kedy plody sú po celom povrchu pokryté bradavičnatými výrastkami. Okrasné tekvice sa pestujú hlavne kvôli ich atraktívnemu vzhľadu. Ich dužina je síce tiež jedlá, ale vďaka svojmu netradičnému povrchu aj praktickej veľkosti sa skvele hodí pre tvorbu najrôznejších dekorácií. Žiarivé farby, zaujímavé vzory a pôvabné aj bizarné tvary z nich robia dokonalé výtvarné objekty.
Okrasná tekvica je jednoročná poliehavá rastlina s dlhými výhonkami, ktorá sa pestuje rovnako ako iné tekvice. Môžete ich nechať popínať po pergole, po plote alebo po inej konštrukcii a ony krásne ozdobia Vašu záhradu už v čase kvetu a zrenia plodov.
Mladé plody okrasných tekvíc môžete v kuchyni spracovávať podobne ako cukety.
Cucurbita pepo / Dýňa okrasná
Tekviciam sa najlepšie darí na stredne ťažkých, humóznych pôdach, dostatočne zásobených živinami. Podľa možnosti ich zaraďujeme do prvej trate. Vyžadujú slnečné polohy chránené pred silnými vetrami. Vhodná predplodina je hrach, cibuľa, pór, fazuľa, repa, hlúboviny a cukrovka. Naopak nevhodné je pestovať tekvica po zemiakoch, uhorkách a paradajkách.
Semená tekvíc môžete zasiať priamo na záhon alebo si ich predpestovať. Pri predpestovaní sadiva tekvíc môžete semená vysádzať už od polovice apríla do sadbovača alebo kvetináča s kvalitným výsevným substrátom . Semená majú pomerne krátku dobu klíčivosti, za zhruba 10 dní by mali rastlinky preraziť na povrch substrátu. Rastliny rýchlo rastú a potrebujú dostatok rozptýleného svetla, vlahy a konštantnú teplotu. Po troch týždňoch rastlinky môžete presadiť do väčších kvetináčov . Presadiť sadeničky priamo na záhon odporúčame až od polovice mája, kedy už nehrozia prízemné mrazíky, ktoré by rastliny mohli poškodiť. Taktiež priamy výsev nechajte až na začiatok mája, tak aby rastlinky nevyrašili pred zmrznutými mužmi.
Tekvica neznáša mráz, s výsevom ani s výsadbou predpestovaných sadeníc sa preto neponáhľajte. Počkajte až sa pôda prehreje, tekvica potom porastie rýchlejšie a bude silnejšia a často sa potom môže stať, že predbehne v raste aj vývoji sadeničky, ktoré ste si predpestovali doma. Tekvica najlepšie prospievajú zasadené na vyvýšených miestach na stredne ťažkých, humóznych pôdach, dostatočne zásobených živinami. Môžete ich vysadiť na vyvýšený záhon alebo ešte lepšie na kompost. A keď prekryjete výsadbové miesto netkanou bielou textíliou , zaistíte semienku lepšiu mikroklímu a ochranu vyrastenej sadeničke proti vonkajším vplyvom. Akonáhle začnú rastliny dosahovať väčšie rozmery, pokiaľ je to s ohľadom na odrodu možné, oplatí sa dať k nim oporu, po ktorej sa budú môcť plaziť a nebudú si navzájom tieniť.
Tekvica majú bohatú koreňovú sústavu, ktorá zasahuje hlboko do pôdy a väčšinou si tak potrebnú vlahu obstarajú samy. Keď je ale dlhšie sucho, musíte ich pravidelne a výdatne zalievať najlepšie odstátou vodou a to priamo ku koreňom, tak aby ste zbytočne nepokropili listy. Tekvica rovnako tak ako uhorky alebo paradajky trpia na plesne a tým sa najlepšie darí vo vlhku.
Tekvica sú v podstate nenáročné rastliny, ktoré potrebujú hlavne teplo a vodu. V čase kvitnutia a dozrievania plodov ocenia hlavne draslík, ktorý zároveň zvyšuje odolnosť rastlín proti škodcom a chorobám. Draslík obsahujú organické hnojivá, vhodný je napríklad granulovaný kravský hnoj alebo Organo-minerálne hnojivo pre uhorky, cukety a iné tekvice , ktorý môžete pridať plytkým zapravením do pôdy k jednotlivým rastlinám. Hodí sa samozrejme aj kompost. Ak preferujete kvapalné hnojivá, doprajte tekvicou hnojivú zálievku NATURA Prírodným hnojivom pre plodovú zeleninu . Tekvicám niekedy chýba vápnik v pôde a to spoznáte tak, že plody začnú od konca zahnívať, ešte keď sú malé. Dodaním vápnika do pôdy sa situácia vyrieši, rastliny ošetrite prípravkami pre výživu s vápnikom, ako je napr. AGRO Ledek Vápenatý . V zásaditejšej zemine sa s uhnívaním plodov nestretnete, ide o problém zeminy kyslejší.
TIP: Ak máte možnosť a veľmi by ste chceli mať tekvica väčšiu ako Váš sused, potom vedzte, že najlepším hnojivom je v tomto prípade králičie hnoj. Ten sa dáva tzv. pod tekvicu, teda skôr ako rastlinu zasadíte, zakopte do záhona zhruba dvadsať centimetrov pod povrch pol vedierka králičieho hnoja. To je tak akurát pre dve rastlinky.
Z najčastejších chorôb sa na tekvicách vyskytujú hubové choroby ako je múčnatka. Múčnatka - na listoch sa vytvára biely alebo šedý práškový povlak. Vyzerá ako múčny posyp. Zo začiatku stačí odstraňovať napadnuté listy a páliť ich. Ak je nákaza väčšia ošetrite rastlinu prípravkami AGRO Múčnatky zeleniny a okrasných rastlín STOP alebo AGRO Múčnatky zeleniny a okrasných rastlín STOP RTD 0,5 L . Choroba môže neskôr napadnúť kvety aj stonku a plody.
Tekvica najčastejšie napádajú vošky a roztočce. Proti savým škodcom (vošky, molice, roztočce či strapky) aplikujte už pri prvom výskyte ekologický prípravok Rock Effect – nielenže prítomných škodcov zahubí, ale ošetrené rastliny ďalším škodcom nebudú ani chutiť. Postrek aplikujte aj z rubu listov, kde sa škodcovia hlavne vyskytujú! Mladé rastliny je tiež nutné chrániť pred slimákmi , každú sadenicu teda môžete zamulčovať slamou, pilinami alebo usušenou trávou, ktorá slimákom skomplikuje cestu k rastline.
Plody okrasnej tekvice môžete žať v septembri aj v októbri, kedy ich od rastliny jednoducho odrežte ostrým nožom . Na plode ponechajte niekoľko centimetrov dlhú stopku, dlhšie potom vydrží. Dôležité je aby boli tekvica dobre vyzreté, inak začnú čoskoro hniť. Šupka zrelých plodov je veľmi tvrdá a už sa neleskne. Na stonke sa tvoria suché praskliny a postupne zasychá. Aj dobre zrelé tekvice by však mohli začať plesnivieť, keby boli hneď po zbere uskladnené na vlhkom mieste. Preto je potrebné ich nechať doschnúť na slniečku, tak aby na ne nepršalo - podľa počasia zhruba týždeň. Pri sušení ich občas obráťte.
Tekvica po usušení najdlhšie vydrží na vzdušnom miestne pri teplote 10 °C až 18 °C. Proti kazeniu tiež výrazne pomáha už spomínané ponechanie dlhšej stopky, pretože rez je vstupnou bránou pre rôzne mikroorganizmy, ktoré spustia rozklad rastlinnej hmoty. Povrch tekvice môžete tiež zakonzervovať bezfarebným lakom.
Výrobca | SEMO |
---|---|
Cenová skupina | 4 |
Množstvo | 1g |
Výsev | 04 / 05 |
Miesto výsevu | vo vykurovaných priestoroch (skleník, byt) / záhon |
Miesto pestovania | záhon |
Úroda | 09 / 10 |
Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.
Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.
Paprika kríčkovitá "chilli" Birds Eye 0,5 g
1,10 €
Skladom
Paprika kríčkovitá "chilli" Birds Eye 0,5 g
Veľmi som spokojná s nákupom.
Všetko o.k.
super komunikacia, rychle dodanie